Vissza a főoldalra






Versmaraton 2014



Finta Éva riport a Mecénásban




                  Forrás: ZemplénTV

       

Költészet Nap a Comenius Tanitóképzőben (2011. ápr. 12.)




                    Forrás: ZemplénTV


      

 Könyvbemutató Sárospatakon (2011. ápr. 21.)


Forrás: ZemplénTV

       

Könyvbemutató Sátoraljaújhelyben (2011. ápr. 25.)



Forrás: ZemplénTV

       

Irodalmi Kitekintő Diákszemmel I. rész (2011. 06.22)

 

Forrás: ZemplénTV

       

A Sárospataki Irodalmi Olvasókör Vendége volt Finta Éva (2011.12.20)

Forrás: sarospatak.hu


 

Irodalmi Kitekintő Diákszemmel (2012. 07.02)

 

Forrás: ZemplénTV

       

Munkácsy Mihály Életműdíj átadó (2014.)

 

 

 

 




Finta Éva riport a Mecénásban

 

 

 

 

Az év végi összejövetelen Finta Éva költő volt a vendégünk

A Sárospataki Irodalmi Olvasókör év végi összejövetelén Finta Éva költő volt a vendégünk. A közeledő karácsonyi ünnepekre és a programunkra ráhangolódva a költő: Annának, Máriának és Qui vadis domine c. két gyönyörű versét Kiss Melinda , Simcsák Huba művészi tolmácsolásában hallgathattuk meg. Ted Hughes:Egy amerikai c. művéből - a körünkben nagy népszerűségnek örvendő, tehetséges-, Czabányi Attila mutatott be egy részletet, és instrumentális gitárzenével színesítette az elhangzottakat. Mindhárman a Comenius Főiskola kiváló hallgatói - számolt be Halász Magdolna, az Irodalmi Olvasókör elnöke...

Meghívott vendégünk országosan ismert költő, a sárospataki Főiskola kiváló tanára, a Magyar Írószövetség tagja. 1979-2010 között hat verseskötete és egy verses drámája jelent meg. A készülő, legújabb kötetéről így vallott:
A teremtés súlya alatt olyan cím, amely sok irányba mutat. Így, karácsony előtt, Jézus születésére emlékezve leginkább az "édes teher" jut eszünkbe. Egy gyermek kihordása olyan titokzatos részvétel a világmindenség teremtő csodáiban, amit a nők sokasága megtapasztal. De minden "teremtésnek", ha az igazi értékek felől mérünk, súlya, megpróbáltatása, ára van. Értéket csak érték árán teremthetünk: ez a képességünk, az életidőnk, legjobb szándékunk, törekvésünk egyfajta áldozathozatala által lehetséges.

A készülőben lévő kötetem öt olyan különleges személyiség köré szerveződik az öt versciklus által, akik élettörténetükkel, sorsukkal egyfajta példázatul is szolgálhatnak az alkotói vagy tudományos tevékenység eredményeiben szép, sorsfordulataiban inkább katartikus természetéről. A csaknem kész dokumentum, akárcsak a két éve megjelent Szapphó a szirten című, inkább a nőket szólítja meg. Életem ebben a szakaszában tudatosan fordulok saját nemem felé, hiszen, az emberiség több mint 50%-át a nők adják. Témaválasztásommal régi tabukat feszegetek. Ilyen az amerikai származású Sylvia Plath-hoz vagy Ted Hughes-hoz írott versanyagom is. A két nem kapcsolatának örök ellentétét bontom ki az alkotói tevékenység szintjén a költőházaspár példáján keresztül. Hasonló, de sokkal szerencsésebb párhuzamot vonok a lengyel származású Maria Curie-Sklodowska és Pierre Curie között. A láthatóan az élet valóságos, mégsem hétköznapi kérdéseire keresem a választ, válaszokat. A nemek közötti egyensúly felől közeledem a témáimhoz, melyet nem látok megvalósulni. Akárcsak a társadalmi normákban, itt is kaotikusnak találom a viszonyokat, az értékek pedig totális devalválódást szenvedtek. A figyelmem mindezekért a fiatalokra irányítom úgy is, mint pedagógus.

A kötet ihletője a közelmúltban elhunyt, felnőtt korában látását vesztett barátnőm, aki életének tragikus fordulatát nagy erőfeszítések árán egyenlítette ki, ezzel mintegy fölébe is kerekedett korábbi szellemi teljesítményeinek. Megtanulta professzionális módon kezelni a számítógépet, könyvismertetőket írt, verseket, is, de ezeket nem óhajtotta a publikum elé vinni. Méltó társát is megtalálta, ki igazi szellemi partnere is volt életében.

A felsorolt példák, az ütköztetett sorsképletek az előadásom során mindig visszatértek a bibliai képekhez.
A baráti hangulatú összejövetel a szerző kötetei dedikálásával zárult. Közelebbről megismerhettünk egy sokoldalúan képzett, rendkívüli nőt, aki családanya, pedagógus, tudományos kutató, kiváló előadó, verseket ír, behatóan foglalkozik a két nem kapcsolatával, a különleges női sorsokkal. Példaértékű tevékenységéhez további sok sikert, elismerést kívánunk .


" Én minden hűség hűségét hiszem.
Hajón halad,vagy járkál a vizen:
Minden csoda céljába ér,ha áthat."
( Finta Éva:Párkák)

Képek

 

 

 

Irodalmi kitekintő 2012.07.02.

 

 

 

Munkácsy Mihály életműdíj átadó

1 oklevel 3




Versmaraton 2014

2014. április 11.

Az immár harmadik alkalommal megrendezett Versmaraton nemcsak elvben, de a gyakorlatban is a világ magyarságának közös költészeti és nyelvi ünnepévé vált a költészet napján. A Magyar Napló Kiadó partnereivel – MTVA, Magyar Rádió, Thália Színház, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Magyar Írószövetség – olyan költészeti eseménynek teremtett hagyományt, amely nemcsak a Kárpát-medencében, de alighanem az egész világon teljesen egyedülálló a mai szellem- és költészetellenes korban.

Versmaraton 2014

A rendezvény alapja minden évben  Az év versei című antológia, amelyet a Magyar Napló Kiadó több mint tíz éve ad ki, a legátfogóbb képet adva az előző év folyóiratokban megjelenő magyar versterméséből. Az év versei 2013 Nagy Gábor költő válogatásában látott napvilágot, és 92 határon inneni és túli magyar költő szerepel benne.

Ők olvasták fel a kötetben szereplő verseiket (csak néhányan nem tudtak részt venni a Versmaratonon, a távol lévők pedig telefonon olvastak fel) április 11-én, a Thália Színház Mikroszínpadán délelőtt 11-től este 11-ig, vagyis 12 órán át.

A műsort a Magyar Rádió munkatársai vezették, s mindegyik költővel rövid beszélgetést is folytattak.

A Mikroszínpadon a nap folyamán több mint ezer ember hallgatta a költőket. Ezen túlmenően a Versmaraton  nagy újdonsága, hogy a maratoni műsor a Kossuth Rádió honlapján (www.mr1-kossuth.hu) videoközvetítés formjában a világ bármely pontjáról követhető volt, mi több, a műsor azóta is teljes terjedelmében megtekinthető a honlapon.

 http://www.mediaklikk.hu/2014/04/11/nezze-vissza-versmaraton-1600-1700/

Így vált a magyarság legnagyobb közös költészeti és nyelvi ünnepévé a Versmaraton.








Vissza az előző oldalra